דייר סרבן

דייר סרבן הוא מכשול נפוץ העומד בדרכם של הדיירים לקדם יישום של תכנית תמ״א 38.
סירוב של דייר עשוי להיחשב כסביר במידה והינו נובע מטיעונים של חוסר כדאיות כלכלית, היעדר מגורים חלופיים בזמן הקמת המבנה החדש, חוסר התאמת המתווה למוגבלויות הדייר, ו/או נסיבות אישיות מיוחדות.
לעומת סירוב סביר, דייר סרבן הוא מקרה בו המניעים של הדייר לסירוב התכנית אינם סבירים, אלא בעלי אופי סחטני או סובייקטיבי.

הידעת?

הידעת? דייר המוגדר על ידי בית המשפט כדייר סרבן, עשוי בהחלט לשאת בנזקים עתידיים שצפויים לחול על שאר הדיירים בשל סירובו. כלומר: סרבנות איננה מהווה עמדת מיקוח, אלא עשויה לעלות באחריות נזיקית כלפי יתר בעלי הדירות.

מקרה לדוגמא

דייר סרבן רכש חנות ברחוב סירקין בגבעתיים, במטרה לטרפד את פרוייקט תמ״א 38 שרצו יתר הדיירים לקדם, ובמטרה להיות הקבלן הנבחר. לאחר תביעת הדיירים ועתירה לבית המשפט, קבע גזר הדין כי על הדייר הסרבן לשאת בסך כל סכום התביעה, 2.4 מליון ש״ח, ובנוסף 100,000 ש״ח של הוצאות המשפט.

שאלות נפוצות

 • מה הן אפשרויות התגובה לדייר שמסרב לחתום על ביצוע עבודות תמ״א 38 בבניין?

  דייר סרבן עשוי להיתבע בפני המפקח על רישום המקרקעין ועשוי להיות מחויב בהוצאות ובנזקים שנגרמו בגין עיכוב ביצוע הפרויקט.

 • מה הסיכונים והבעייתיות שגורם דייר סרבן לפרוייקט תמ״א 38 במידה ולא נבלם?

  דייר סרבן יכול לטרפד את התהליך, לעכב אותו ואף לסכל אותו לחלוטין. ממומלץ לפעול במהירות כנגד דיירים סרבנים, ולא כל התכנית עשויה לעלות על שרטון.

 • איך מגיבים לסרבנות של דייר בשלב הראשון?

  מומלץ לנסות לשכנע את הדייר הסרבן ולהצביע על היתרונות הנובעים מביצוע הפרויקט, באם הללו לא עוזרים, ניתן להיעזר בייעוץ משפטי בכדי להבהיר לסרבן את הנזקים שהוא גורם לבניין ולשכנים ולהבהיר לדייר כי הוא עלול לשאת בכל ההוצאות הנובעות מסירובו לפרויקט. הידברות ושכנוע הם הכלים העדיפים ביותר, וניתן להגיע באמצעותם לעמק השווה מבלי לפנות לבית המשפט. יחד עם זאת, באם הללו לא עוזרים, ניתן כמובן לפנות לערכאות משפטיות.

 • מי מוגדר כדייר סרבן

  דייר סרבן הוא מי שאינו מסכים לחתום על הסכם לפי תכניות תמ״א 38 לשיקום, חיזוק או חידוש הבניין, ובכך עשוי להיות אחראי בנזיקין כלפי שאר בעלי הדירות שכן מסכימים לעסקה.

ליצירת קשר

כתובת: מגדל היובל ק' 9, עין הקורא 10, ראשל”צ

טלפון: 077-9974549

פקס: 03-9563287

דוא"ל: