אזרחות פולנית – תנאי הזכאות 2024

החל משנת 2004 הפכה פולין לאחת ממדינות האיחוד האירופי, ומאז נפתחה הדלת בפני רבבות ישראלים בעלי שורשים פולניים לזכות למעמד אזרח אירופאי. יחד עם זאת, הזכאות לאזרחות פולנית עודנה כרוכה בתהליכי בירוקרטיה ארוכים ומתמשכים.

מי זכאי לאזרחות פולנית? מה הוא הליך קבלת האזרחות הפולנית בשנת 2024? כמה זמן לוקח תהליך ההתאזרחות הפולנית? ומדוע כדאי למי שזכאי לאזרחות פולנית להוציא אזרחות? ערכנו לפניכם מדריך מקצועי עדכני על תנאי הזכאות לאזרחות פולנית, נכון לשנת 2024.

מי זכאי לאזרחות פולנית?

צאצאים לבעלי אזרחות פולנית

ילדים, נכדים, ואפילו נינים לאזרחי פולין, לרבות צאצאים שאומצו כדין, זכאים לאזרחות פולנית, כל עוד לא נשללה האזרחות הפולנית מההורים או הסבים שלהם.

אזרחות פולנית עשויה להישלל בשל שתי סיבות עיקריות:

ויתור על האזרחות הפולנית. ויתור של אזרח פולני על האזרחות ישלול גם את האזרחות של ילדיו הקטינים. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם ניתן להוכיח שהוויתור על האזרחות לא היה חוקי. למשל במקרים בהם נכפה על האזרח לוותר על אזרחותו. במקרים אלה, לא תשלל אזרחותו.

אזרחי פולין שעזבו את פולין לפני שנת 1951, יאבדו את אזרחותם הפולנית אם הם:

 • נשים. יחד עם זאת, במקרה שאישה עזבה את פולין בעודה קטינה, האזרחות תבחן על פי אזרחותו של האב. אם האב היה אזרח פולין ולא נשללה אזרחותו, לא תשלל אזרחותה של האישה.
 • נולדו לפני שנת 1901.
 • ערקו מהצבא הפולני.
 • שירתו בצבא זר.

האם ילד ששירת בצה"ל זכאי לאזרחות פולנית?

כן, ילד ששירת בצה"ל לאחר שנת 1951, זכאי לאזרחות פולנית. החוק הפולני קובע שמי שעזב את פולין עד שנת 1951 ושירת בצבא זר לא זכאי לאזרחות פולנית, אך הוא לא מונע מצאצא לאזרח פולין ששירת בצה"ל לאחר שנת 1951 לקבל אזרחות פולנית.

האם בן זוג זכאי לאזרחות פולנית?

לא, בן זוג לאזרח פולני לא זכאי לאזרחות פולנית מעצם הנישואין או החיים המשותפים. בן זוג לאזרח פולני נדרש לעבור הליך התאזרחות רגיל, הכולל דרישה למגורים בפולין, ידע בשפה הפולנית וכו'.

הליך קבלת אזרחות פולנית (2024)

ההליך לקבלת אזרחות כולל תרגום טפסים ומסמכים, מילוי טפסים, אישורים נוטריונים ואישורי אפוסטיל. ההליך יכול להיעשות באמצעות השגרירות בפולין, או בהתנהלות ישירה מול שלטונות פולין. הליך שמתנהל ישירות בפולין, ולא דרך השגרירות הפולנית, חוסך זמן רב וקשיים שעשויים לעלות בשל הצורך בתיווך של השגרירות.

כמה זמן לוקח תהליך התאזרחות פולנית?

משך הליך הבקשה לאזרחות פולנית, תלוי במורכבות התיק, בהיקף המסמכים הנדרשים להוכחת זכאות לאזרחות פולנית, ובאיכות המסמכים בתיק. בד"כ ההליך אורך מספר חודשים, אך במקרים מורכבים יותר, הוא עלול לארוך זמן רב יותר. כך למשל במקרים מסוימים יש צורך להגיש עררים על ההחלטות או ערעור לבתי המשפט, מה שמאריך את ההליך.

יתרונות האזרחות הפולנית

פולין הפכה לחברה באיחוד האירופי החל משנת 2004. למחזיקים באזרחות אירופאית, ישנן מגוון רחב של יתרונות לא רק במדינה, אלא בכל רחבי אירופה, ואף ברחבי העולם:

מגורים ותעסוקה ברחבי מדינות האיחוד האירופי

אזרחות פולנית מעניקה למחזיקים בה אפשרות רחבה של תעסוקה בכל רחבי מדינות האיחוד האירופי ללא צורך באשרה. באמצעות אזרחות אירופית, ניתן לרכוש נדל"ן ולפתוח עסקים במדינות שונות באיחוד, ללא צורך בתנאים מיוחדים.

בנוסף, אזרחות פולנית מאפשרת למחזיקים בה להתגורר ברחבי האיחוד האירופי ללא הגבלה. כמו כן גם בני זוגם של אזרחי פולין זכאים לגור יחד עם בן זוגם ולעבוד ברחבי האיחוד האירופי, מכוח הקשר הזוגי ביניהם, גם אם אינם זכאים בעצמם לאזרחות פולנית.

לימודים ושירותי בריאות ממונים ברחבי האיחוד האירופי

אזרחי פולין זכאים גם ללמוד במוסדות לימודים גבוהים ברחבי האיחוד האירופי, בתשלום מוזל. כמו כן הם זכאים גם לשירותי בריאות מתקדמים ומוזלים ברחבי היבשת.

אשרת כניסה למדינות רבות ברחבי העולם

מחזיקי אזרחות פולנית זכאים בנוסף גם לאשרת כניסה למדינות רבות ברחבי העולם. הם זכאים לכניסה חופשית ללא הגבלה לכל המדינות החברות באיחוד האירופי, ולכניסה ללא אשרה מיוחדת למדינות המגבילות כניסת אזרחים ישראלים.

החזקה באזרחות נוספת

אזרחי פולין אינם נדרשים לוותר על אזרחות נוספת, ולכן כל אזרח ישראלי הזכאי לאזרחות פולנית, יכול להמשיך להחזיק באזרחות כפולה ישראלית, ואף יכול להחזיק באזרחות משולשת, בתנאי שהמדינה השלישית מאפשרת החזקת אזרחות נוספת

אזרחות אירופאית לישראלים בעלי שורשים פולניים

בשורה התחתונה, ישראלים בעלי שורשים פולניים אשר הסבים או ההורים שלהם נולדו בפולין או בשטחים שהיו בפולין ערב מלחמת העולם השנייה, עשויים להיות זכאים לאזרחות פולנית.

מאז שנת 2004, אז פולין הפכה לחברה באיחוד האירופי, לאזרחות הפולנית יש יתרונות רבים, והיא תעניק למחזיקים בה הטבות נחשקות רבות, ברחבי אירופה וברחבי העולם.

 

המלצה

פניתי לעו״ד זילברברג בכדי להוציא לי וילדיי, דור שני ושלישי לסבים אזרחי פולין, אזרחות פולנית. שמעתי רבות על התהליך והבנתי שהוא רווי מורכבות, אך שמחתי לגלות עו״ד מקצועי ומנוסה, שיודע ומכיר מקרוב את החקיקה והדרישות של הגופים הפולניים. לאורך כל הדרך, עו״ד זילברברג ביצע במקצועיות את כל הנדרש בהתאם לאינפורמציה שנידבתי לו, ולאחר שמונה חודשים אני וילדי קיבלנו את האזרחות.

שאלות נפוצות

 • מה מקנה אזרחות ודרכון פולני?

  אזרחות ודרכון פולני מקנים אזרחות האיחוד האירופאי ואפשרות למחזיקים בו לעבוד, להתגורר וללמוד במדינות האיחוד האירופאי באותם התנאים של אזרחי מדינות האיחוד השונות.

 • איך ניתן לבדוק זכאות לאזרחות פולנית?

  משרדנו מבצע בדיקת זכאות חינם לכל האזרחים הישראלים אשר יש להם שורשים פולניים ומעוניינים לבדוק את זכאותם לקבלת דרכון פולני. הבדיקה מתבצעת ע"י מילוי שאלון קצר ובדיקת המסמכים שבידי המבקש , ככל שישנם.

 • באם אני זכאי לאזרחות פולנית, האם גם בת זוגתי זכאית?

  בעיקרון אזרחות ניתנת להעברה לצאצאים ללא הגבלת דורות אולם אינה ניתנת להעברה לבני זוג אלא אם כן בני הזוג עוברים להתגורר בפולין לתקופה שלא תפחת משלוש שנים.

 • האם פולין יכולה לדחות את הבקשה שלי לאזרחות פולנית?

  אם הבקשה עומדת בקריטריונים הקבועים בחוק הפולני, אין סיבה שהבקשה תידחה. יחד עם זאת, לשלטונות פולין יש שיקול דעת אם לקבל או לסרב לבקשה פרטנית ולכן לאופן הגשת הבקשה ולמסמכים המצורפים לה, חשיבות מרובה. במקרים המתאימים, יש מקום להגיש ערר למשרד הפנים הפולני או עתירה לבתי המשפט בפולין על מנת לאשר את הבקשה. לפעמים גורל הבקשה תלוי במסמכים אשר מוצאים בארכיונים השונים. החשיבות של טיפול מקצועי על ידי גורם הבקיא בחוק הפולני ולו ניסיון רב בהגשת בקשות לאזרחות, עשוי להיות קריטי לגורל בקשת האזרחות.

 • האם אצטרך לוותר על הדרכון הישראלי שלי על מנת לקבל דרכון פולני?

  בהחלט לא.  החוק הישראלי והן החוק הפולני מאפשרים להחזיק בכפל אזרחויות. ניתן להחזיק בו זמנית גם בשלוש אזרחויות לדוגמא אזרחות ישראלית, פולנית ואמריקאית בו זמנית.

 • האם לצורך קבלת האזרחות יש לדעת את השפה או להכיר את התרבות הפולנית?

  בניגוד למדינות אחרות כגון ספרד בה יש  דרישה לדעת את השפה המקומית, על מנת לקבל אזרחות פולנית אין צורך בידיעת השפה או התרבות הפולנית ודי בהגשת המסמכים המתאימים לקבלת האזרחות.

 • אילו חובות יוטלו עלי כאזרח פולני? ( שירות בצבא? תשלום מיסים?)

  כל עוד אינך תושב פולין, אין חובה עליך לשלם מיסים או לשרת בצבא הפולני. דהיינו ניתן רק ליהנות מיתרונות הדרכון הפולני ואין חשש שיוטלו עליך חובות כל שהן כל עוד אינך תושב המדינה.

ליצירת קשר

כתובת: מגדל היובל ק' 9, עין הקורא 10, ראשל”צ

טלפון: 077-9974549

פקס: 03-9563287

דוא"ל:

  טלפון: 077-9974549

  פקס: 03-9563287

  דוא"ל:

  כתובת: מגדל היובל ק' 9, עין הקורא 10, ראשל”צ

  כל הזכויות שמורות לעו”ד עמיחי זילברברג