ירושה ללא צוואה

החיים כפי שידוע, אינם צפויים. לפיכך, רבים המקרים לצערנו בהם ישנו מוות פתאומי שלאחריו נותר רכוש של מנוח ללא צוואה המגדירה מיהם יורשיו.
עמוד זה מציג מידע הקשור ונוגע לחוקי ירושה ומצבים בהם אין צוואה למנוח אך יש רכוש שצריך לחלק בין יורשים. לפי הדין, חוק הירושה קובע כי במצבים בהם אין צוואה, עזבון המנוח מחולק לפי הקבוע בחוק הירושה. ישנם שלושה ענפי ירושה מרכזיים, המכונים פרנטלות.
הענף הראשון הוא צאצאים ו\או בן\בת הזוג. במקרה שהמנוח\ה הותיר\ה אחריו\ה בן\בת זוג וצאצאים הרכוש מתחלק מחצית לבן\בת הזוג ומחצית לצאצאים בחלקים שווים ביניהם. באם אין ענף ראשון לנפטר, עוברים לענף השני.
הענף השני הוא הורי הנפטר, והצאצאים שלהם. החוק מחלק שווה בשווה את העיזבונות להורי הנפטר, ואם גם הם נפטרו אז לילדיהם. באם אין ענף שני לנפטר, עוברים לענף השלישי.
הענף השלישי הוא הורי ההורים. עיזבונות היורש מחולקים שווה בשווה בין הורי ההורים.
במידה ואין יורשים באף ענף לנפטר שלא הותיר צוואה, עזבון המנוח עובר לרשות המדינה.

כיצד לממש ירושה ללא צוואה?

במצבים בהם אין צוואה למנוח ויש יורשים שונים הזכאים לעיזבונותיו ולרכושו, מומלץ מאוד לפנות לעו״ד מקצועי הבקיא בתחום הירושות והצוואות, ולהעביר את הטיפול במקרה לידיו. מניסיון, המצבים בהם אין צוואה עשויים להפוך בין רגע למצבים מורכבים וסבוכים המלאים במחלוקות בין היורשים השונים.
עו״ד מורשה המתמחה בתחום הינו גורם שיש בידו את הידע והיכולת לבצע מימוש ירושה שאינה מלווה בצוואה, בצורה מקצועית ומהימנה.

הידעת?

הידעת? לפי סעיף 11 בחוק הירושה, בן הזוג של המנוח הינו היורש המוחלט לסך כל המיטלטלין של המוריש וכלל הציוד שקשור למשק הבית המשותף. בנוסף, לאחר מכן הוא זכאי לרשת מחצית משאר העיזבון של המנוח.

שאלות נפוצות

  • על פי איזו חוקיות מבוססת ירושה על פי דין, שאינה על פי צוואה?

    ירושה ללא צוואה מבוססת על מעגלי קרבה, הנקראים פרנטלות, ומגדירים מי הם היורשים של המנוח.

  • מי הם לפי החוק היורשים החוקיים של אדם מת?

    החוק מכיר ביורשים חוקיים כמי שהיו בני המשפחה של המנוח: ילדים, הורים, אחים, אחיינים, דודים ובני דודים.

  • האם ירושה ללא צוואה מפזרת למעשה את העזבון בין כלל קרובי המשפחה, ומותירה למעשה חלקים קטנים יחסית לכל אחד מהם?

    לא בדיוק. חוק הירושה קובע את היורשים לפי מעגלי הקרבה, ומחלק את העזבון בהתאם.

  • באם אין צוואה למנוח, האם בן זוגו זכאי לרשת את רכושו?

    כמובן. קרוב המשפחה הראשון לרשת את המנוח הוא בן הזוג שהיה לו בזמן שנפטר יחד עם צאצאי המוריש, מחצית לבת הזוג ומחצית לילדים.



תיאום פגישת ייעוץ בחינם

כתובת: [ מגדל היובל ק' 9, עין הקורא 10, ראשל”צ ]

טלפון: [ 03-9562858 ]

פקס: [ 03-9563287 ]

דוא"ל: [ ]